Canli destek ayarları yapılmadı
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Badem Fidanı Dikimi

Badem Fidanı Dikimi

Badem Fidanı Dikim Aralıkları

Badem fidanı tercihe göre 5*5 -- 5*2.5 -- 6*6 -- 6*3 -- 7*7 -- 7*3.5 metre olarak terciye göre değişmektedir. Türkiye ‘de sık kullanılan dikim aralığı 5*5 klasik kare dikim sistemi kullanılmaktadır.


Badem fidanı için dekar başına dikim adetleri şu şekildedir;

5*5 dikim aralığı ( 1 dekara 40 adet badem fidanı dikilir )

6*6 dikim aralığı ( 1 dekara 30 adet badem fidanı dikilir )

6*3 dikim aralığı ( 1 dekara 60 adet badem fidanı dikilir )

7*7 dikim aralığı ( 1 dekara 20 adet badem fidanı dikilir )

7*3.5 dikim aralığı ( 1 dekara 40 adet badem fidanı dikilir )

BADEM AĞACININ İKLİM İSTEKLERİ


Kış dinlenme ihtiyacı diğer meyve ağaçlarına göre daha kısadır.Badem için, yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağışlı Akdeniz iklimi idealdir. Bununla beraber, odun kısmının kış soğuklarına dayanıklı olması nedeniyle, kış soğuklarının fazlaca olduğu yerlerde de yetişebilmektedir. Ağacının odun kısmı -20°C, -30°C'ye kadar soğuğa dayanabilir. Çiçek tomurcuklarının kışa dayanıklılığı şeftali çiçek tomurcuklarından daha azdır.
Ülkemizde kış soğuklarının fazla olduğu yerlerde ekonomik olarak badem yetiştiriciliği yapılamaz. +5°C' nin altında 90-400 saatlik bir soğuklama yeterlidir. Badem yetiştiriciliği için, ilkbahar başlangıcındaki durgun olmayan hava şartları büyük önem taşır. İlkbaharda don olayları bakımından en kritik dönem çiçek ve körpe çağla dönemidir. Çiçeklenme zamanında -4°C, -5°C'ye dayanabilen çiçekler, körpe çağla döneminde -1°C, -O,5°C' lerde zarar görürler. Dona dayanım bakımından çeşitler arasında büyük farklar görülmektedir"badem fidan, badem fidanı, aşılı badem fidanı, ceviz badem fidanı, badem fidanı dikimi, badem fidanı fiyatları, badem fidanı dikim aralıkları, badem fidanı yetiştiriciliği, badem fidnı çeşitleri, badem fidanı"